O Medardovu kápi 2023 – Po hře

Hra o Medardovu kápi 2023 očima organizátorů

V letošní roce byl překonán rekord zúčastnivších se týmů, když celkem 34 družin se vydalo na trasu. Autobusy praskaly ve švech. Počasí bylo naprosto ideální, teplo i v noci a pouze jeden chvilkový deštík. Trasa poprvé v historii zavítala hlouběji do Prachovských skal, takže snad potěšila i ty, kteří se chtěli kochat přírodou. Den před hrou jsme ještě překontrolovali kvalitu vody v Pelíšku a díky setkání s čolky definitivně rozhodli o tom, že do vody se půjde a plavidlo bude za Kapky živé vody.

Jako rozřazovací šifru jsme zvolili novinku, které využívala internet a pracovala s šestipísmennými slovy na M. Ve startovní hospodě na Blatech se tak nejúspěšnější týmy zdržely sotva 15 minut, největší smolaři pak okolo 45 minut. Pro zajímavost, nejčetnějšími slovy byli MARTIN a MALINA. Tato slova zadalo celkem 27 týmů.

Následovaly dvě pracnější šifry a jedna křížovka, která přeměnila lásku na pivo. Pátým stanovištěm bylo lesní koupaliště Pelíšek. Zde bylo třeba k zadání na papíře vylovit ještě klíč z vody. Celkem 5 týmů se odmítlo koupat a využilo paddleboard. Někteří si ani nepřečetli zadání a vrhali se do vody, následně pak rozebírali bójku apod. Došlo také ke zničení pádla. Ale obecně panovala u Pelíšku veselá nálada.     

Šestá šifra s kombinací trojkové soustavy a morseovky zamíchala pořadím v první desítce, neboť celkem pro 6 týmů byla jedinou, na kterou potřebovali nápovědu. Pro některé jiné týmy naopak znamenala výlet na Ervínův hrad, byť bylo v předstartovních pokynech i v předstartovním proslovu důrazně upozorněno na čtení upřesnítek a interpretaci tajenky v konkrétní mapě. Inu za nepozornost se jde na skálu a pak zase zpátky do rokle 😊.

Sedmá šifra byla ještě v lese, osmá už v Horním Lochově. Následoval přesun ke hřbitovu v Holíně. Zde jsme použili motiv ze Stopařova průvodce galaxií. Takže teď už i Ti, co si brali řešení, vědí, jaká je odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec 😊. Následoval dlouhý a terénně náročný přesun k pomníčku padlého vojáka v lese nad Rybníčkem. Pak už se pokračovalo vcelku pohodlně po cestách přes Kbelnici, zahrádky u koupaliště a parčík před ZŠ Železnická do cíle v házenkářské klubovně ve sportovním areálu. Zde čekala poslední úloha v podobě síně slávy druhých míst. Dopředu jsme si mysleli, že půjde jen o takové veselé pobavení na závěr, ale ukázalo se, že to byla regulérní šifra.  

Letošní šifry byly po loňsku asi o trochu těžší, ale to byl záměr. Trasa, zejména v první polovině, byla ze strany účastníků povětšinou chválena. Vítězové přišli do cíle o půl dvanácté, to byl opravdu obdivuhodný výkon, a to nejen z hlediska luštitelského, ale i z hlediska fyzického výkonu.

Všechny šifry byly vyluštěny. Nejobtížnější byly se započítáním půjčovného za paddlebord pětka (Vigenèrova šifra s morseovkovým klíčem v Pelíšku), pokud se bere čisté luštění, pak trojka (ohýbání řetězu), sedmička (sedmisegmentový display), devítka (Stopařův průvodce), dvojka (kalendář) a šestka (trojkovka / morseovka). Bylo to ale těsné s rozdíly o jednotlivé kapky Živé vody. Nejsnadnější pak byly kromě cílové šifry desítka (dopravní značky) a dvanáctka (slova s L/R).

 Všichni hráči se snažili, co mohli, a všem přináleží veliká poklona. Celkem 4 týmy nepotřebovaly ani jednu kapku živé vody. Do cíle nakonec dorazilo 24 týmů z 34.

Oficiální pořadí Hry o Medardovu kápi 2023 dle Pravidel vypadá takto:

Výsledné pořadíTýmKapky živé vodyDosaženo cíle  
1.Proudoví krtci0ANO  
2.Podhorští mořeplavci0ANO  
3.Kukytým0ANO  
4.Proxíci0ANO  
5.Hlavně se nezranit1ANO  
6.Žabáci1ANO  
7.Prázdná množina1ANO  
8.YNERIS1ANO  
9.Nevyskúšaš, nevieš1ANO  
10.TyMyJáN1ANO  
11.Chodící ostrov5ANO  
12.Je to ve hvězdách7ANO  
13.Bufeťáci7ANO  
14.Michalovy Amazonky9ANO  
15.Něco vymysli10ANO  
16.Zbyli jsme tři11ANO  
17.Noční paprsky12ANO  
18.Sněžné veverky15ANO  
19.Falešná pětka20ANO  
20.HS DŽ27ANO  
21.Bludičky30ANO  
22.Nevzdámeto30ANO  
23.Mířil k lesu, medvěd za ním33ANO  
24.Mašov34ANO  
25. – 34.7779654350 NE  
25. – 34.3 Mrožketýři NE  
25. – 34.Error 404 NE  
25. – 34.Hledá se Dory NE  
25. – 34.Lenochodi NE  
25. – 34.Lovci jahod NE  
25. – 34.Rum a čtyři panáci NE  
25. – 34.Sechs on the beach NE  
25. – 34.Skleněný půllitr NE  
25. – 34.Víno v batůžku NE  

Pozn.: V případě rovného počtu Kapek živé vody rozhodoval čas vyluštění cílového úkolu.

Tímto zároveň děkujeme všem, co nám s přípravou Hry pomohli. Zejména majiteli hospody na Blatech za zapůjčení sálu pro start, HBC Jičín za pronájem klubovny pro cíl, Michalovi za napsání webové stránky pro první šifru, Honzovi, Jardovi, Evě, Bětce, Žofce a Vlastě za celkovou pomoc během hry, Romanovi za závaží k vodní šifře, prodejně SAGITA za zapůjčení figuríny do cíle a AQUACENTRU Jičín za zapůjčení stupňů vítězů. Dále i všem z K-klubu Jičín, kteří se nějakým způsobem spolupodíleli na přípravě hry. A poděkování samozřejmě i vlastníkům Prachovských skal za laskavé svolení s uspořádáním hry.  

Doufáme, že se Vám Hra líbila a přijdete příště zase. Pokusíme se připravit další zajímavou hru a vymyslet šifry a trasu, které budou stát za to. Za případné reakce a podněty (pozitivní i negativní) budeme rádi, jsou nám inspirací do další práce.

Na viděnou v roce 2024.

Vaši organizátoři R+R